+38 098 079 69 73   +38 (044) 288 5075    Open Policy Foundation

Публічний звіт

Публічний звіт: ЗВІТ ЗА 2014 РІК

ФОНД «ВІДКРИТА ПОЛІТИКА»

«ТВОРИМО ЄВРОПУ РАЗОМ»

ЗВІТ ЗА 2014 РІК



Місія Фонду: формування в Україні громадянської свідомості, цінностей відкритого суспільства, поваги до прав людини, екологічної відповідальності, сприяння інтегрованості молоді в європейський простір.



Генеральний директор Фонду – Жданова І. А., канд.історіт.наук (до листопада 2014 р. - Жданов І. О., канд.політ.наук, активний учасник процесу демократичних змін в Україні).



Сайт Фонду: http://www.ptahy.com.ua - сайт Родинного центру «Як намалювати птаха…..» (на початку 2014 року сайт Фонду www.acop.com.ua тричі був атакований хакерами і з 1 березня 2014 р. не працює).

Сторінка у Фейсбуці – https://www.facebook.com/pages/Родинний-центр-Як-намалювати-птаха/516999508390930?ref=hl



https://www.facebook.com/pages/Міжнародна-зелена-школа-в-Космачі/461336773999199?ref=hl





На постійній основі у Фонді працює 6 осіб (на громадських засадах), до реалізації проектів та ініціатив залучаються експерти, волонтери. У Фонді проходять практику студенти Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, НаУКМА.



Пріоритетними напрямками діяльності Фонду «Відкрита політика» у 2014 році стали:



- Реалізація міжнародного проекту "Від екології душі - до екології Всесвіту" (організація роботи Міжнародної зеленої школи, мандрівних зелених лабораторій протягом року, благодійних наукових уїкендів);

- організація Міжнародного родинного фестивалю "Як намалювати птаха...", розширення міжнародних комунікацій;

- початок реалізація проекту «Допоможемо дітям Донбасу!»;

- законодавчі ініціативи з реформування наукової сфери, координація роботи Громадянської платформи з реформування наукової сфери в Україні (започатковано 10 листопада 2014 р.).



Партнерами проектів Фонду є:



- Центр ім. Олександра Разумкова

- Київський природничо-науковий ліцею № 145

- Хімічний та фізичний факультети Київського національного університету ім. Тараса Шевченка

Наукове товариство студентів та аспірантів історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка

- Ради молодих вчених НАН України

- Науково-освітній центр Інституту теоретичної фізики НАН України

- Гімназія «Дитяча інженерна академія» (м.Київ)

- Педагогічний університет ім. Михайла Драгомановаv
- Міжнародна організація з міграції

- Східно-Європейський Інститут Розвитку

- Пізнавальний центр «Дитяча Світлиця» (с. Ходосівка)

- Музей Івана Гончара

- Музеї книги та друкарства України

- Всеукраїнська благодійна організація «Мама і немовля»

- Київський палац дітей та юнацтва

- Дитяча телестудія «ЮНЬ»

- Український гідрометцентр Чорного та Азовського морей

- Національний екологічний центр України

- Центральна геофізична обсерваторія

- Український гізметео інститут ДСНС

- Український антарктичний DX клуб

-
Фестивалі «Трипільське коло», «Орелі», «Прес весна на Дніпрових схилах»
В реалізації проектів фестивалю сприяли органи місцевого самоврядування смт. Ржищів, с. Космач.

У 2014 році:



• Участь у програмах і заходах Фонду взяли орієнтовно 400 осібv
• Залучили 40 волонтерів (з числа студентів 28)v
• Надана допомога 70 особам

• Було реалізовано 27 проектів і заходів, з них за підтримки донорів – 1 (Посольство Франції в Україні)

• проведено 2 прес-конференцій та 1 круглий стіл



Фонд має 2 відділення: Центр дослідження політики та відділення соціальних програм.v


У 2014 році Фонд реалізував проекти:





Опитування населення країни, під час якого були опитані виборці, які планували взяти участь у виборах до Верховної Ради України щодо вступу до НАТО та взаємовідносин з Росією (проводилося GfK Ukraine у вересні 2014 року)



Участь у семінарі ОБСЄ на тему «Покращення ефективності ОБСЄ шляхом зміцнення співробітництва з відповідними регіональними та міжнародними організаціями» (м. Варшава, 12-14 травня 2014 р.)



Реалізація проекту "Від екології душі - до екології Всесвіту", в рамках якого діяли:



• Родинний центр Київського природничо-наукового ліцею № 145.



Центр був створенний у грудні 2013 року. Протягом року при центрі працювали Різдвяні майстерні (12.2013 р. - 01.2014 р.); серія відео зустрічей учасників Міжнародної зеленої школи із аспірантами та студентами університетів Європи та США «Чому молоді науковці їдуть з України?» (відео зустрічі відбулися з Денисом Павленком, стипендіатом премії Кюрі, аспірантом-хіміком університету Голандії та студентами університетів США Артемом Біденко і Платоном Слинько, випускниками КПНЛ 145 та Дмитром Шумлянським, студентом Technion – Israel Institute (січень-лютий 2014 р.); був проведенй майстер-клас із вокалу з Валерієм Гладунцем (02.2014 р.); в дні жалоби вшанували пам'ять загиблих на Майдані поминальними хлібами –«жайворонками», взяли участь у панахиді за загиблими та молебну за мир в Україні (1.03.2014 р.); виготовили писанки та провели майстер-клас з витинанки для онкохворих дітей та їх батьків (04.2014 р.); провели благодійну акцію для бійців на Східному фронті - випікли і передали бійцям покровки (печиво до свята Покрови), виготовили листівки та зібрали теплі речі (10.2014 р.).



На конференції 1 вересня 2014 року у Київському природничо-науковому ліцею № 145 були презентовані проекти Фонду "Відкрита політика", спрямовані на формування традиційних цінностей, виховання патріотизму серед юних вчених України.



Детально: http://www.ptahy.com.ua/index2.php?path=./about.php4; http://youtu.be/Ul34rxESjKwa



Чому молоді науковці їдуть з України?

Мотивація, конкретні дії, підготовка до здачі міжнародних сертифікатів



Наукові проекти в університетах Європи

Чим відрізняється розвиток науки в університетах Голандії та України?



Про наукові проекти з дослідження мембран в європейських університетах





Екологічні проекти та біоінженерія в університетах Європи



Про проекти, які можна застосувати в Україні, про напівпровідники і вікна, що самі очищуються, а також про мембрани в медицині, перехресність наук і багато іншого

http://www.youtube.com/watch?v=Io0vTmZlDe0&featur.





Інтеграція науки в університетах Європи, Літні наукові школи

Які переваги навчання в європейському університеті, які особистісні якості потрібні для успішного навчання в Європі, про організацію, інтеграцію науки в Україні та Європі, переваги науки в Голандії, а також про проект «мікрошприц», літні наукові школи, мембрани і шкільну програму. https://www.youtube.com/watch?v=oVSjJzTiQGk





• «Міжнародна зелена школа» та щорічний Міжнародний родинний фестиваль "Як намалювати птаха..." відбулися за підтримки Посольства Франції в Україні. Міжнародна зелена школа організовується з 2012 р. спільно з Київським природничо-науковий ліцеєм № 145.



Основна мета полягає в поглибленні знань та формуванні експериментальних навичок учнів з різних природничих дисциплін, а також історії; навчання працювати в колективі; максимально розкрити творчий потенціал дітей та виховати особистість, в якій гармонійно поєднуються потяг до знань з готовністю до взаємопідтримки та взаємодопомоги, до волонтерської роботи.



У 2014 році в рамках ІІІ Міжнародної Зеленої школи відбулися:



- конкурс проектів «Зелена школа – зелене життя», метою якого є створення і реалізація інноваційних екологічних проектів для малих міст і сіл. На конкурс надійшло 11 робіт. Перше місце було присуджене проекту учня Здолбунівської школи Орлова Андрія. Запропонована ним ідея утилізації батарейок поєднала у собі практичне значення та соціальну рекламу. Друге місце отримала робота Кривохижі Романа "Опалення оселі за допомогою енергії вітру", третє - проект «Соціальна реклама як інструмент для захисту навколишнього середовища» Котельнікової Юлія із Одещини.



- прес-конференція «Наука – в Україні: євроінтеграція в дії?!» (16 травня 2014 р.). Відео всієї прес-конференції можна переглянути тут та тут



- науково-природничий квест, працювали 6 станцій – «біологія», «хімія», «фізика», «астрономія», «фізики та лірики», «Green Science» (05.2014 р.). Сюжет на каналі ICTV ;



- зелені мандрівні лабораторії для родин (з хімії, фізики, біології, астрономії); соломоплетіння, майстер-клас із Раїсою Павленко;
гончарство, майстер-клас із художником-керамістом Зоєю Предко;
народні ігри та забави (дитяча школа «Орелі» Музею Івана Гончара;
традиційні танці (бурса фольклору Валерія Гладунця;"
фотовиставка "Наука - в об'єктиві!"

Більше...



- лекція та дискусія «Україна-Франція: університетські обміни, наукові проекти». Спікери – Жиль Мамец, аташе з питань науки і культури Посольства Франції, Зоя Войтенко, заст. декана хімічного ф-ту Національного університету ім. Тараса Шевченка (19.06.2014 р.)



- експедиція в обсерваторію університету Шевченка в с. Лісники (19.06.2014 р.)



- Головна сесія ІІІ Міжнароднї зеленої школи (5-14.07.2014 р., с. Космач Івано-Франківська обл.) (далі – МЗШ). Участь взяли 90 осіб: юних вчених та їхніх родин, молодих науковців, викладачів, волонтерів. Програма МЗШ реалізовувалася в рамках п’яти секцій: «хімія», «біологія», «фізика», «астрономія» та «історія».



Одним із головних напрямків роботи МЗШ була реалізація екологічних проектів переможців Міжнародного конкурсу інноваційних екопроектів для сіл «Зелена школа – зелене життя» («Опалення оселі за допомогою енергії вітру» Романа Кривохижі, учня КПНЛ № 145 та «Утилізація батарейок» Андрія Орлова, Здолбунівська ЗОШ).



Кожен учасник міг долучитися до експериментів з молекулярної кулінарії, різноманітних практикумів, пов’язаних з темами «вода», «молоко», «гриби». Разом з викладачем фізичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка Наталею Башмаковою досліджували твердість води та способи її усунення, вимірювали pH в джерелах с. Космач – із залізною, соленою водою та водою із вмістом нафти.



Керівником секції «Історія», магістром історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка, головою Наукового товариства студентів та аспірантів Олегом Магдичем була організована зустріч з учасником Української Повстанської Армії – Олексою Кушніруком. Так діти познайомилися з методами біографічно-наративного інтерв’ювання в усній історії.



Керівником МЗШ – Наталею Махоткіною, викладачем хімії КПНЛ №145 – було організовано квест на полонину. Діти мали можливість не лише насолодитися гірськими краєвидами, які вони називали «Карпатською Швейцарією», а й дослідити хімічні процеси, що проходять під час сироваріння.



Щовечора учасники МЗШ разом з викладачем кафедри астрономії та фізики космосу фізичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка Анатолієм Тугаєм могли спостерігати за Місяцем, планетами Сонячної системи. Вивчення чорних дір, нейтронних зірок, «космічного пирога» не могли залишити нікого байдужим, а тому викликали жваві дискусії та обговорення.



Для найменших діток та молодших школярів експерименти з Kitchen Chemistry проводила викладач хімії Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова Олена Ковтун.



В перервах між лекціями та експериментами всі учасники активно займались зеленим фітнесом - батут, купання в гірській річці, походи за чорницею, квести, народні ігри та забави на свіжому повітрі.



Учасники МЗШ не лише поповнювали свої знання, робили експерименти, а й занурились в живу українську традицію, яка збереглася у високогірному селі Космач. Етнопрограма фестивалю «Як намалювати птаха...» теж була насиченою: святкування Івана Купала з його народними забавами, танцями, співами, звичаями (спалення опудал та купальських колес, спускання вінків на воду), заняття у Школі гончарства із художником-керамістом Зоєю Предко, майстер-класах із соломоплетіння з майстринею Раїсою Павленко, виготовлення м’яких іграшок з Наталею Оверчук. Щовечора під керівництвом фольклориста Олени Видрич проводилися етновечірки, де вивчалися народні пісні, танці та ігри.



Щоденник МЗШ можна переглянути тут



Щоденник V Міжнародного родинного фестивалю "Як намалювати птаха..."-2014



Ролик про фестиваль та МЗШ-2014



Повну програму МЗШ можна переглянути за веб-посиланням , фестивалю.



Партнери: Київський природничо-науковий ліцей (КПНЛ) № 145, хімічний та фізичний факультети Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Наукове товариство студентів та аспірантів історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Педагогічний університет ім. Михайла Драгоманова.



Інформаційні партнери: Національна агенція «Укрінформ», радіо «Ера FM» телеканал ICTV.



- Метеорологічна експедиція Зеленої школи «Від Землі до неба» (27 липня - 2 серпня 2014 р., Поліський заповідник (с.Селезівка Овруцького району)).



Метеоекспедиція проводилась спільно з фахівцями Українського гідро-метеорологічного інституту - старшим науковим співробітником відділу фізики атмосфери кандидатом фізико-математичних наук Краковською С.В. та завідуючим відділом синоптичної метеорології кандидатом географічних наук Балабухом В.О., аспірантами Базалієвою Юліаною та Малицькою Людмилою. Також під час експедиції працювала колективна радіостанція під керівництвом майстра спорту з радіоспорту, учасника багатьох радіоаматорських та полярних експедицій в Арктику та Антарктику Братчика Р.О.



В програмі були лекції та практичні заняття, протягом яких вдалося власноруч попрацювати із метеорологічними приладами, синоптичними картами, а також зробити власний метеопрогноз.



Вдалося пройтись екологічними стежками заповідника, дізнатися про цілющі властивості місцевих рослин, звички диких тварин та давні древлянські традиції. А також дізнатися як зміни клімату вплинули на місцеві екосистеми та життя людей в Поліських лісах.



Завершальним етапом метеорологічної експедиції було проведення метеобою «Від Землі до неба по всіх фронтах».



Партнери: Український гідрометцентр Чорного та Азовського, Національний екологічний центр України, Центральна геофізична обсерваторія, Український гідрометцентр, Український антарктичний DX клуб.



Щоденник експедиції можна переглянути тут



- Творчий конкурс "Дивовижа на Землі й на небі" (07-09.2014 р.). Конкурс фото цікавих та незвичайних явищ в природі або створені на основі фото власні картини.



- Наукова експедиція на метео станцію Київ в Українському гідро-метеорологічному інституті (09.2014 р.) для учасників липневої метео експедиції Зеленої школи, учнів та їх родин з київських шкіл - КПНЛ 145, гімназії "Оболонь", еколого-природничого ліцею 116, Київського ліцею бізнесу, ліцею №100 "Поділ", спеціалізованої школи 155 а також учнів з ліцеїв Донбасу, які зараз навчаються в Києві.



В програмі - ознайомлення із роботою метео майданчика (де вимірюється напрямок вітру, температура, тиск та інші метео елементи), спостереження за запуском метеозонду для визначення вертикального розподілу температури, тиску, вологості та вітру і його роботою.



Завідувач відділу фізики атмосфери УкрГМІ Віталій Шпиг ознайомив школярів з роботою найбільш потужного в системі наукових закладів Національної академії наук суперкомп'ютера Аltix4700, який використовується для розрахунків чисельних моделей прогнозу погоди. Крім того, учасники ознайомилися з лабораторією спектрометрії (дослідження на вміст, в тому числі, і радіоактивних речовин проби грунту, води, сіна з Чорнобильської зони, інших територій України та проби льоду з Антарктиди), з відділом синоптичнної метеорологій.



- Заключна зустріч учасників Міжнародної зеленої школи та родинного фестивалю "Як намалювати птаха..." (25.10.2014 р.) В програмі підведення підсумків літньої сесії Зеленої школи (фото, відео, спогади) та презентація благодійного проекту "Допоможем дітям Донбасу!" (На Різдво "Школа біля печі" в Космачі)





Проект "Допоможемо дітям Донбасу!" ( з 11.2014 р. ). В рамках проекту у 2014 році відбулися:



- зустріч старшокласників та студентів з Донбасу з аташе з питань науки та університетських обмінів Посольства Франції Жилем МАМЕЦЬ (3.11.2014 р.). Зустріч відбулась за підтримки Фонду допомоги студентам НаУКМА з Донбасу



- круглий стіл та прес-конференція «Молода наука України: ризики та перспективи» (10.11.2014 р.).
Детально


повний відео-запис: http://www.ukrinform.ua/ukr/news/1989776;

http://rada.gov.ua/news/Novyny/Povidomlennya/98840.html

http://www.mon.gov.ua/ua/news/39675-u-stolitsi-obgovorili-problemi-molodoyi-nauki-ukrayini


http://man.gov.ua/ua/news/academy_news/sprava--za--malim-----vtilyuvati--garni--plani--u--zhittya-br-u-kievi-konstruktivno-proyshov-krugliy-stil-pro-perspektivi-molodoyi-nauki-krayini
;



ролик про проект


- Участь у підготовці пропозицій Громадянської платформи з реформування наукової сфери України (підготовані за результатами круглого столу "Молода наука України: ризики та перспективи") (11.2014 р.) Повний тест пропозицій є за веб посиланням



- доброчинний науковий уїкенд для родин на фізичному ф-ті університету Шевченка. В програмі: цікаві експерименти з фізики, хімії, біології, біохімії, мікробіології, лабораторія робототехніки для дітей від 6 до16 рр. та їх родин, а також всіх охочих до наукових цікавинок; квест "Наука в Середньовіччя" для старшокласників наукових ліцеїв. Під час наукового уїк-енду збиралися кошти на реалізацію проекту "Школа біля печі" для старшокласників Донбасу (23.11.2014 р.)



- доброчинний науковий уїкенд для родин у Київський гімназії «Дитяча інженерна академія» (м.Київ) (14.12.2014 р.). В програмі уїкенда були зустріч з лірником Тарасом Компаніченком та традиційні ігри й забави з Валерієм Гладунцем; майстерні янголів (витинананки, глиняні дзвоники, творіння з кукурудзяного листя), майстерня «миколайчиків», цікаві майстер-класи для всієї родини від Міжнародного родинного фестивалю "Як намалювати птаха..."; мандрівні зелені лабораторії: ракетодром для маленьких фізиків, веб-майстерня шоколаду для ласунчиків і юних хіміків від Міжнародної зеленої школи; виставка робототехніки для майбутніх інженерів, будівельний Lego-майданчик «Різдвяне місто» для юних конструкторів від Дитячої інженерної академії; демонстрації з хімії, біохімії та мікробіології від Ради молодих вчених НАН України та благодійний ярмарок зі збором коштів на проект "Даруймо добро на Різдво!".



- скайп-конференція з громадою м. Рочестера з Міністром молоді та спорту Ігорем Ждановим (20.12.2014 р.). На конференції був презентованої проект "Даруймо добро на Різдво!" і зібрані кошти на його реалізацію. Детально..

mon-image